Cesare Borgia – Syn na špinavou práci

Autor v 17.8.2010 , Historie | 1 komentář

Cesare Borgia – Syn na špinavou práci

Cesare se narodil jako nejstarší ze čtyř dětí, které Rodrigo Borgia zplodil s Vanezzou de Cattanei. Otec pro něj chystá kněžskou kariéru, a tak se chlapci už předem dostává slušného vzdělání. V roce 1492, když se Rodrigo stává papežem, povyšuje Cesara na kardinála. Mladíkovi je teprve 17 let!

Cesare Borgia

Kdy žil: 1475–1507
Postavení: kardinál a od 1498 vrchní velitel papežského vojska
Zvláštnost: bezskrupulózní vojevůdce plánoval vraždy, měl slabost pro sestru Lucrezii

Znetvořený pohlavní chorobou

Podobně jako jeho mladší bratr Juan je Cesare (některé prameny však jako mladšího z obou bratrů uvádí právě jeho) nadprůměrně vysoký, má atletickou postavu, snědou pleť a tmavé vlasy s naryšavělým odstínem. Pro ženy musí být mimořádně přitažlivý, přestože dodnes není příliš známé, jestli se i v tomto oboru „potatil“. Historické prameny mlčí i o případném počtu levobočků. O tom, že mu ženy rozhodně nebyly cizí, ale máme jiné důkazy – jeho tvář v pozdějším věku znetvořily skvrny a jizvy po příjici, tedy syfilis. Proto začíná nosit tmavou roušku, aby okolí ušetřil nepěkného pohledu. „Má velké a vynikající nadání a ušlechtilou povahu. Chová se jako syn velkého knížete. Při své velké skromnosti dělá mnohem lepší a znamenitější dojem než jeho bratr Juan,“ popisuje Cesara v roce 1493 ferrarský vyslanec v Římě.

Nic není zadarmo

Je mu 23 let, když otce a své okolí šokuje přáním vystoupit ze služeb církve a dát se na vojenskou dráhu. Zasedání kardinálů jeho krok přitom schválí téměř jednohlasně. Proti je jen zástupce Španělska, který se obává Cesarova zamýšleného spojenectví s francouzským králem Ludvíkem XII. (1462–1515), jehož si na rozdíl od jeho předchůdce Karla VIII. papež naklonil. Čím? Ludvík potřeboval svolení k rozvodu (dispens), aby se mohl znovu a výhodněji oženit, a to není zadarmo. Francouzský král musí přihodit další výhody. Těží z nich hlavně Cesare.

Žení se se sestrou navarrského krále Charlottou d´Albret, stává se vévodou z Valence a získává další tituly a panství. S králem Francie ho váže i vojenské spojenectví, když společně a posíleni ještě o síly z Benátek a Florencie obléhají Milán. Další mocenské šachy se odehrávají kolem Neapolského království a na severu ve Ferraře, kterou chce papež získat pod synův vliv. Cesare si podrobí Imolu a Forli.

Nepřítel plave v Tibeře

Aby získal finanční prostředky na další tažení do vévodství Romagna, jmenuje papež devět nových kardinálů. A rudý klobouk není vůbec zadarmo, takže Cesarova výprava může začít. Města Pesaro a Rimini se mu vzdávají bez boje. Kdo mu ale vzdoruje, je další místní panovník Astorre Manfredi a jeho mladší bratr. Oba zakrátko skončí uvěznění v Andělském hradu v Římě a o rok později jsou na břeh Tibery vylovena jejich mrtvá těla. Obě nesou na krku stopy po škrcení. Nejsou zdaleka prvními ani posledními zavražděnými na Cesarově seznamu. Z jeho rozkazu umírá v roce 1501 rukou vraha Alfons Aragonský, manžel Cesarovy sestry Lucrezie, pro kterou má vojevůdce slabost. Další na řadě je o rok později vrchní velitel Benátek Giulio Cesare di Varano a na Cesarův vrub se přičítá i vražda nejmilejšího papežova syna Juana, vévody gandijského. Motiv rozhodně měl – závist. Cesare staršímu bratrovi záviděl postavení zbožňovaného syna i to, že ho Juan vytlačil z pozice nejdůležitějšího papežova rádce.

Umírá jako voják

Na Cesara Borgiu čeká po otcově skonu jen zavržení. Vlastní smrt pak vítá jako správný voják. Podlehne přesile 20 mužů, když se v roce 1507 pustí do osamoceného pronásledování nepřítele u navarrského města Viana (na severu dnešního Španělska). Jakmile smutná zpráva dorazí do Ferrary, Cesarově milované sestře Lucrezii ji nikdo nechce sdělit. Je totiž právě opět těhotná…

Autorka článku: Jarmila Mevald Vodičková
Zdroj: HISTORY REVUE 3/2009, rf-hobby.cz

Tento článek byl publikován v časopise HISTORY REVUE 3/2009 pod názvem „3 Borgiové: Svedla Lucrezia i vlastního otce?„, více informací o tomto časopisu

1 komentář

  1. Honzo ty tupce on se jmenoval Cesare de Borgia on nemel titul Caesar……….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..